Make your own free website on Tripod.com

Okçu Köyü

Okçu Köyü Nerede

Okçu Köyü
Duyurular
Mesaj ve Duyurular-1
Mesaj ve duyurular -2
Resim yükleme
Özgür Kürsü
Okçu Köyü Nerede
Okçu Köyünde ALABALIK
Okçu Köyü festivalleri
Okçu Köyü Hane Listesi
Bizim sesimiz
OKÇU KÖYÜ DERNEGI
Okçu resimleri
Resimler
siz gönderin
Kuru Fasulye
Resimler
Resim galerisi
Okçu Göleti ve Sulamasi
videolar
Yeralti Zenginliklerimiz
Video-1
Dilimiz
Tarihimiz-Kökümüz
Okçu Sevgisi
Gerçek Hikayeler

    

 

 

 

 

 

Okçu Köyünün uzaydan görüntüsü

 


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

                  OKÇU KÖYÜ

Okçu Köyü  39' 34'' 54  kuzey, 31' 18'' 23  doğu koordinatlarında  Ekişehir ili Beylikova ilçesine bağlıdır. Dağlık bir arazi yapısına sahip olan Okçu Ankara-Eskisehir demiryolu ve Ankara -Eskisehir karayolu arasında yer alır.Eskişehir'e 80 Ankara'ya 200km. uzaklıktadır.Kuzeyinde imikler,Dogusunda Karaburhan,Batısında Halilbağı, güneyinde Kaymaz ile sınırlandırılmıştır..

  Okçu Köyü çevresine göre yaklaşık 1000 rakımla en yüksek seviyededir.Okçu nun Kuzey doğusunda yer alan sivri tepelerden Küçük Sivri 1230 Büyük Sivri ise 1300 Rakımlıdır.

 Okçu Köyü çevresinin Kulanılabilir ve içilebilir en bol su kaynaklarına sahiptir. Merasının önemli bir bölümü meşeliktir  Ekilebilir arazi  yüzölçümünün yaklaşık  dörtte biri kadardır. Tarıma elverişli arazi yapısı çok kısıtlıdır.Okçu'nun en önemli su kaynağı  Ilıpınar denilen kaynaktan sağlanır.Ilıkpınarın suyu Okçu da değirmen çalıştırmakta  ve sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır.ILıkpınardan sağlanan su Okçu köyünden İmikler Köyüne kadar uzanan ve ÖZ denilen araziyi sulayarak geçer .Bu arazide kısmen  Ilıman bir hava görüldüğünden yılda iki ürün almak mümkündür.

 Okçu Köyü ne dünya da  ayrıcalık sağlayan şey ise Dünyanın en büyük TORYUM rezervlerine sahip olmasıdır.Toryum madeni şu anda işetilmeyi beklemektedir.

                           Ekonomik Yapı

Okçu Köyü halkı eğitim açısından bölgede tektir.Okuma yazma oranı % 100 dür.Gençliğin tamamına yakını bir yüksek okul mezunudur.Bu açıdan köy insanının çok büyük bölümü Dünyanın değişik yerleride dahil olmak üzere dışarıdadır.

Okçu da ise tarım ve hayvancılık ağırlıklı ekonomik yapı vardır.Okçu nun en önemli geçim kaynağı dünyaca meşhur kurufasulyesidir.Ayrıca  pancar.nohut.domates,tahıl çeşitleri ağırlıklı olarak yetişen ürünlerdir.Kanada kavağı yetiştiriciliği de önemli yer tutar.

 Hayvancılıkta koyun ve keçi yetiştiriciliği ön plandadır.

                       İKLİM

      Okçu da tipik iç anadolu iklimi hakimdir.Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlıdır  İlkbahar ve yaz aylarında  harika doğası ,temiz ve berrak suları,doğal ortamda yetişen sebze ve meyveleriyle eşsiz güzelliktedir.

                     ULAŞIM

 Okçu ya  hergün Eskişehir den düzenli otobüs seferi vardır.Ayrıca Eskişehir Ankara karayoluna 15, Beylikova tren istasyonuna 5 km dir Okçu çevre köy ve ilçelere asfalt yol ile bağlıdır.Yolları dört mevsim ulaşıma açıktır.

                EĞİTİM

Okçunun en önemli özelliği eğitimdir.Okçu Türkiyenin eğitim düzeyi en yüksek köylerinden biridir.OKçu insanı için eğitim olmazsa olmazdır .Okçuda okuma yazma bilmeyen yoktur,Gençliğin tamamına yakını yüksek okul mezunudur

 Onun için Okçu insanı aydın, demokrattır ,insan sevgisi onun için temel yaşam nedenidir

 

 

 

Okçu köyünün Havadan  çekilmiş fotoğrafları

 

Image Hosted by ImageShack.us
By

 

>Image Hosted by ImageShack.us
By bImage Hosted by ImageShack.us
By bur Image Hosted by ImageShack.us
By bu

 

Bu resimler ALİ AKYAZI tarafından temin edilmiştir

Enter content here